"Czyściciele" Piotr Otrębski
30.10.24
8
książki
,
literatura piękna
,
nakanapie.pl
,
Piotr Otrębski
,
wydawnictwo Skarpa Warszawska
O aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie było swego czasu głośno. Piotr Otrębski napisał książkę „Czyściciele” inspirowaną tymi wydarzeniami. Powieść nie o politykach, a o ludzkich tragediach, o bezwzględnej chciwości, która sprowadziła mieszkańców warszawskich kamienic do „mięsnej wkładki”. Tytułowi czyściciele mają „oczyścić” z niej te atrakcyjne dla businessmanów budynki. Wszystkie metody są dozwolone, a ludzki spokój, wzajemny szacunek nie znaczą kompletnie nic.
Sięgnęłam po tę książkę, bo zaciekawił mnie opis. Oczekiwałam mocnej, gęstej historii i poniekąd ona taka jest. Sam temat, bezradność bohaterów wywołują nasze oburzenie i współczucie. Natomiast – wbrew pozorom – „Czyścicielom” bliżej do literatury pięknej niż kryminału. A to ze względu na kwiecisty język, jakim posługuje się autor. Opisy i metafory po prostu wbijają w fotel. Kochani, ten pisarz talerz z sernikiem przedstawia niczym górski widok. To jak Otrębski operuje słowami jest niesamowite. Można się w nich zatracić do tego stopnia, że gubimy istotę opowieści. Do tego autor zabiera nas w wycieczkę po Warszawie i pomimo że afera reprywatyzacyjna wcale nie miała miejsca tak dawno temu my mamy wrażenie, że to retro-spacer. Mieszkańcy, w których wspomnienia są ciągle żywe. Mury, podwórka jeszcze nie skażone korporacyjnym szumem. Cywilizacja, „postęp”, nowe brutalnie w nie wkracza nie biorąc jeńców, wielbiąc jedną „królową”, mamonę.
Inna jest Warszawa, jaką pokazuje Otrębski w „Czyścicielach”. To nie miasto spełniania marzeń, a cwaniactwa i niszczenia ludzi. Autor przedstawia nam smutne historie osób pozbawionych bezpiecznej przystani. Możecie odnieść wrażenie, że nie jest on łaskawy dla polskiej stolicy, ale to nieprawda. Z jego prozy przemawia ogromna miłość do tego miejsca. Chęć uczciwego pokazania go, z jego pięknem i wstydliwymi zdarzeniami. Natomiast nie nastawiajcie się – stricte – na sensację. Nie sposób jej uniknąć, jednak styl tego autora jest inny niż w popularnych powieściach. Musicie się sami przekonać, czy „Czyścicieli” będzie się wam dobrze czytało. Warto to sprawdzić ze względu i na temat, i na język powieści.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
Z przyjemnością bym sięgnął, pozdrawiam .
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam, że wyszła książka o tych oburzających wydarzeniach. Chętnie bym przeczytała
OdpowiedzUsuńCiekawa książka. U mnie też ostatnio pojawił się temat warszawski, a to za sprawą książki "Biała elegia".
OdpowiedzUsuńNie wiem czy sięgnę, przy tym temacie moje myśli natrętnie krążą wokół spalonej żywcem kobiety...
OdpowiedzUsuńZachęcił mnie ten kwiecisty język autora.
OdpowiedzUsuńzaciekawiła mnie ta książka
OdpowiedzUsuńLubię książki z wątkiem psychologicznym, ciekawa recenzja.
OdpowiedzUsuńNie słyszałam wcześniej o tym tytule, ale zapowiada się naprawdę obiecująco. Dziękuję za inspirację.
OdpowiedzUsuń