"Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją" Richard Dawkins
„Latać każdy może, jeden lepiej, a drugi gorzej...” Ej, chyba tym razem coś pokręciłam. No bo taka krowa – przykładowo – nie lata. Człowiek raczej też nie. Chociaż ten ostatni jest bardzo zdeterminowany, aby pokonać grawitację. W toku dziejów możemy znaleźć pomysłowe postacie, które miały naprawdę odlotowe pomysły, jak wznieść się w powietrze. O lataniu opowiada Richard Dawkins, popularyzator nauki, w swojej książce „Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją”. I to jak opowiada, moi drodzy.
Autor omawia latanie w dwóch aspektach biologicznym (tudzież ewolucyjnym) i technologicznym. Dlaczego niektóre gatunki zawojowały przestworza, a inne z tego zrezygnowały. Co tak naprawdę dają skrzydła, a w czym przeszkadzają? I wreszcie wizjonerzy, czyli jak ludzie kombinowali, aby oderwać się od ziemi. Dlaczego pewne pomysły były skazane na porażkę? Co było krokiem milowym w walce człowieka z grawitacją?
Richard Dawkins czaruje stylem. Jego wykład jest po prostu fascynujący. Merytoryczny, a przy tym pełen ciekawostek, lekko filozoficznych rozważań, a to wszystko przetkane cudownym poczuciem humoru. Nie nazwałabym sobie pasjonatką biologii i, teorii ewolucji, a tym bardziej technologii czy mechaniki. Ja po prostu lubię dobre książki popularnonaukowe – szczególnie te pięknie wydane – i dokładnie to dostałam. Bardzo przyjemną rozprawę, która otworzyła mi oczy na pewne zagadnienia, poszerzyła moją wiedzę, a przede wszystkim okazała się arcyciekawą lekturą.
Kocham takie książki. Dzięki nim przekonuję się, że i natura, i nauka są fantastyczne. Dzięki takim osobom jak Richard Dawkins chcę czytać, chcę się dowiadywać, bo wiedzę, że to nie jest wcale skomplikowane. Po prostu staje się żądna wiedzy. A ta wiedza jest na wyciągniecie ręki.
[Egzemplarz recenzencki]
No proszę, może być to interesująca lektura bo jestem zielona w tym temacie xD
OdpowiedzUsuńZapiszę na wszelki wypadek tytuł, pozdrawiam .
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa, warta uwagi publikacja.
OdpowiedzUsuńJa również bardzo lubię takie publikacje :)
OdpowiedzUsuńGracias por la reseña
OdpowiedzUsuńO coś nowego i ciekawego. Fajna pozycja.
OdpowiedzUsuńLubię, kiedy autorzy popularnonaukowi potrafią pisać z humorem i pasją, to ogromny plus.
OdpowiedzUsuńNie pamiętam, kiedy ostatnio czytałam jakąś książkę popularnonaukową. Ta mnie bardzo zainteresowała, zapisuję sobie tytuł. Latanie to naprawdę ciekawy temat.
OdpowiedzUsuń