„Po co mi ta nauka?” to tytuł serii w jakiej została wydana książka „Wszystko chce nas zabić i inne sekrety biologii”. Tytuł skądinąd genialny, bo takie pytanie chyb zadał każdy będąc w wieku szkolnym. Każą nam się czegoś uczyć, ale nie wiadomo po co. Krzysztof H. Olszyński udowadnia, że wiedza z zakresu biologii jest ważna dla dobrego samopoczucia, stanu zdrowia i nawet może uratować życie.
Publikacja została podzielona na trzy części. W pierwszej poznamy czyhające na nas zagrożenia np. trujące rośliny i grzyby, albo niepozorne acz jadowite zwierzęta. Dowiemy się czym są trucizny oraz toksyny i jak działają np. jak rozpoznać zatrucie jadem kiełbasianym. W części drugiej poznamy sprzymierzeńców w walce o przetrwanie, czyli jakie zwierzęta, rośliny, a nawet mikroby sprawiają, że planeta Ziemia zdrowo funkcjonuje, lub pomagają w leczeniu chorób i nabieraniu odporności. Trzecia część oscyluje wokół tematu zdrowego trybu życia. Autor pisze o tym, jak ważna jest zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i ruch.
Być może kiedy wymieniam obszary, jakie poruszono w tej książce nie brzmią one zbyt fascynujące, ale muszę przyznać, że Krzysztof H. Olszyński bardzo ciekawie je opracował. We „Wszystko chce nas zabić” nie brak anegdot i odniesień do badań i eksperymentów, co dla mnie jest najciekawsze. Taka historyjka rewelacyjnie obrazuje problem (lub jego rozwiązanie), a dobrze opisaną czyta się niczym zagadkę kryminalną. Z wypiekami na twarzy czekamy na wnioski. Podkreślić też muszę, że nawiązując do tytułu serii, autor w kolejnych podrozdziałach podkreśla, po co nam ta wiedza, jak możemy ją wykorzystać w praktyce. W książce znajdziemy nawet kilka eksperymentów do samodzielnego wykonania np. jak zrobić mleko kokosowe.
Czy to nie zbyt dramatyczne, że autor książki skupia się na zagrożeniach? Ja bym powiedziała, że chwytliwe. Odrobina grozy jest pociągająca, a dzięki niej udało się przekazać wiedzę z zakresu biologii, biotechnologii, a także opowiedzieć, jak dbać o zdrowie. Potrzebna treść przedstawiona w oryginalny sposób. Polecam.
[Egzemplarz recenzencki]
Chętnie zapoznałabym się z publikacją. Podoba mi się, że ma ilustracje to dodaje jej uroku :)
OdpowiedzUsuńOh, zaintrygowałaś mnie! Chętnie przeczytam, jak znajdę.
OdpowiedzUsuńChciałabym mieć. Lubię naukowe ciekawostki.
OdpowiedzUsuń