Pola wraz z mamą przeprowadzają się z ogromnej Warszawy do niewielkiego Brzegu. Przybycie tej dwójki wzbudza w miasteczku nie lada sensację. Ciemnoskóra, egzotycznie wyglądająca Pola i jej mama, barwna artystka. Czy mieszkańcy je polubią? Czy w Brzegu poczują się jak w domu?
O czym?
„Skąd jest Pola?” opowiada o emocjach jakie towarzyszą zmianie miejsca zamieszkania. Na początku Pola jest zła na mamę, że ta przyjęła ofertę pracy od muzeum w Brzegu. Zamyka się w swoim pokoju z mocnym postanowieniem nieprzywiązywania się do tego miejsca i nadzieją na szybki powrót do Warszawy. Kiedy nadchodzi pierwszy dzień szkoły dziewczynka musi wyjść ze swojej kryjówki. Pomimo że Pola nie planowała się z nikim zaprzyjaźniać, jeden kolega z klasy i jego energiczny pies wzbudzają jej sympatię.
Drugi temat, jaki przemyca Magdalena Zarębska w „Skąd jest Pola?”, to tolerancja. Tata głównej bohaterki ma senegalskie korzenie. Jak możemy się domyślać, dziewczynka wyróżnia się wyglądem wśród innych dzieci. U niektórych wywołuje ona ciekawość, u innych niechęć. Jedni podziwiają jej oryginalną fryzurę, inni się z niej naśmiewają. Autorka książki – przy pomocy opisanych postaw rodziców i nauczycieli oraz różnych epizodów – tłumaczy, że to naturalne, iż ludzie różnią się między sobą. W „Skąd jest Pola?” ma miejsce taka scenka, kiedy goście oglądają wystawę obrazów. Artyści, którzy je stworzyli, są różnych narodowości. W trakcie zwiedzania jedna z Pań mówi: To w sumie niesamowite! Mimo że pochodzą z innych krajów, potrafimy zrozumieć ich uczucia.*
Dla kogo?
Myślę, że książka może być odpowiednia dla dzieci w okolicach dziewiątego roku życia. Publikacja ma około 140 stron. Zadbano jednak o większą czcionkę i ilustrację, więc de facto czyta się szybko. Napisana jest zrozumiałym językiem, a kiedy pojawia się trudniejsze słowo, np. wernisaż – znajduje się ktoś, kto potrafi wytłumaczyć, co ono oznacza.
Podsumowanie
Chyba mam szczęście do książek dla młodych czytelników. Trafiam na kolejną pozycję, która jest mądrze napisana i w nienachalny sposób promuje dobre wartości. Mam nadzieję, że dobrze zniesie przeprowadzkę z półki księgarni do biblioteczek waszych dzieci i szybko się w nich zadomowi.
* Magdalena Zarębska, Skąd jest Pola?, wyd. Skrzat, Kraków 2020, s. 88.
Podoba mi się w książkach dla dzieci duża czcionka, która ułatwia im czytanie.
OdpowiedzUsuńŚwietna pozycja Joanno. Teraz to są właśnie książeczki dla najmłodszych. Idealna na prezent - i bardzo ucząca jak widzę. Pozdrawiam :) U mnie pada śnieg :)
OdpowiedzUsuńI like this kind of books, with message, for kids
OdpowiedzUsuńSame wartościowe pozycje dla młodych czytelników. Ważne tematy.
OdpowiedzUsuńCiekawa publikacja z wartym uwagi przekazem. :)
OdpowiedzUsuńMyślę, że mojej córce by się spodobało, ponieważ też ma na imię Pola :) Pozdrawiam!^^
OdpowiedzUsuńPożyteczna książeczka :)
OdpowiedzUsuńBardzo wartościowa książeczka. 😊
OdpowiedzUsuńDobrze, że są takie wydawnictwa dla milusińskich :)
OdpowiedzUsuńFajnie, że jest mądrze napisana. Spodobały mi się ilustracje.
OdpowiedzUsuńKsiążki jak narkotyk
Super, że mądrze napisana ❤
OdpowiedzUsuńKsiążka wydaje się ciekawa i mądra. Lubię jak książki dla dzieci poruszają ważne w życiu tematy :)
OdpowiedzUsuńOooo książka na te czasy... :)
OdpowiedzUsuńFajnie, że powstają tak mądrze napisane i w dodatku pięknie wydane książki dla młodych czytelników :)
OdpowiedzUsuń